بازاراستون

فروش انواع سنگ ساختمانی

چرا از سنگ نما استفاده کنیم؟

سنگ نما در هر منطقه از جهان بر اساس شرایط محیطی و آب و هوایی و امکانات ساختمانی که در دسترس دارد، کاربرد متفاوتی دارد.

یکی از بخش های اصلی در ساختمان، نمای بیرونی و به عبارت بهتر جلوه کلی ساختمان است که بیانگر کلیت کیفیت، سبک و ارزش بنا است.

در این بین استفاده از سنگ های طبیعی به عنوان نما یک امری قدمت دار و رایج است که در بازه های قیمت متفاوت همچنان ادامه دارد. اما کاربرد درست انواع سنگ در نما اصل مهمی است که باید به آن توجه گردد.

چرا از سنگ در نما استفاده کنیم؟

دلایلی که شما یک سنگ نمای زیبا انتخاب می کنید.
جلوه زیبای یک سنگ که کمتر در نمای ساختمان ها استفاده شده باشد

مقاومت بالای سنگ و نگهداری و طول عمر مفید سنگ نما

قیمت مقروم به صرفه سنگ با توجه به معادن موجود در ایران

قابلیت بکار گیری سنگ نما در انواع سبک های معماری مدرن و کلاسیک

نمای ساختمان های جدید و امروزی

با پیشرفت در صنعت و علوم ساختمان سازی، امروزه مصالح متنوعی وجود که وجود دارد که به راحتی می توان نمای بیرونی بنا را بر حسب سلیقه ای که دارید انتخاب کرد و بکار گرفت. در سالهای اخیر استفاده از مصالح و مواد مصنوعی نیز رواج پیدا کرده است که شامل انواع کامپوزیت ها، چوب های مصنوعی و ترموود، سنگهای اسلبکو و …. هستند. همچنین استفاده از مصالح ترکیبی در نما مزایای منحصر بفرد خود را دارد که در مقاله زیر به آن اشاره شده است. سنگ نما

سنگ تراورتن بازاراستون

ویژگی های سنگ نما

استاندارد و ویژگی های سنگ نما

تراکم پایین و وزن کمتر

وزن سنگ در نما از اهمیت ویژه ای برخوردار است . چرا که استفاده از سنگ های متراکم ،چگال و بدون تخلخل باعث سنگین تر شدن ساختمان و عدم چسبندگی مناسب میشود. به عنوان مثال گرانیت کمترین تخلخل و بالاترین تراکم را در میان سنگهای ساختمانی دارد و به همین دلیل استفاده از آن در نما توصیه نمیشود. حال شاید این سوال برای شما پیش آید که تخلخل سنگ چیست؟ سنگ های که به صورت گالری در زیر نمایش داده شده است

زیبایی

نمای ساختمان معرف جلوه یک ساختمان و طراحی منحصر به فرد ساختمان است. از این رو انتخاب سنگ زیبا و با دوام در نمای بیرونی یک ساختمان تاثیر بسزایی در این امر دارد. به ثورت کلی استفاده از سنگ در نما ، به دلیل جلوه و زیبایی هست که سنگ های روشن تر در نمای ساختمان ست به خاطر همین انتخاب سنگ را ترجیح میدهند. بدین جهت سنگهای روشن تر و یکدست تر، از قیمت بالاتری برخوردار هستند. سنگ نما
سنگ نما باید از نوع چسبندگی قابل قبولی به سیمان مورد استفاده در ساختمان داشته باشد. در صورتی که سنگ چسبندگی خود را نداشته پس از گذشت مدتی از جای خود سقوط کرده . تا آنجایی که، دستور العمل سازمان های تبیین استاندارد مبنی بر استفاده از پیچ یا اسکوپ، برای چسباندن سنگ های گرانیت و … صادر گردید.

تخلخل سنگ

تخلخل به زبان ساده سوراخ ها و حفره های خالی در سنگ ها نما دیده می شود . سنگ تراورتن یکی از انواع سنگهایی است که کاملا متخلخل و دارای حفره های در پشت سنگ است. سطح سنگ بر روی نمای ساختمان نباید متخلخل باشد. زیرا در صورت وجود حفره در سنگ، آب و یا مواد دیگر راه نفوذ پیدا می کنند و سنگ طی مرور زمان فرسوده می شود. البته در قسمت پشتی سنگ که قرار است روی دیوار با استفاده از ملات چسبانده شود بهتر است که این حفره ها وجود داشته باشد. در سده اخیر با فراوری سنگهای تراورتن با رزین و پوشاندن سطح متخلخل این سنگ، تراورتن به بهترین گزینه برای سنگ نمای ساختمان بدل شده است.


نظافت و نگهداری آسان

سنگ نما در فضای خارجی متاثر از آلودگی ها خواهد بود. به همین دلیل نظافت و تمیز کاری نما به عنوان جلوه ساختمان اهمیت ویژه ای پیدا میکند. استفاده از سنگ هایی که ساب و سطح ساب خورده و براق ندارند باعث جذب آلودگی و کثیف شدن سنگ میگردد. سنگ های تراورتن در قدیم به این صورت استفاده میشد. در سالهای اخیر به مدد فراوری های انجام شده بر روی سنگ های تراورتن، سطح آن براق و خالی از خلل و فرج شده که مقاومت آن را نیز افزایش داده است.

انواع سنگ نما

سنگ تراورتن در نما

این نوع سنگ مناسب ترین گزینه برای نمای خارجی محسوب می شود که در نمای داخلی هم کاربرد دارد. به عنوان نمونه در نماهای به سبک رومی از این سنگ استفاده میگردد. قیمت سنگ نمای رومی با تراورتن بسیارمناسب است . تراورتن از جمله سنگ های سبک به حساب مب آید و به دلیل دارا بودن خلل و فرج مناسب به راحتی به دیوار و محل مورد نظر با ملات می چسبد و استحکام بیشتری در نمای ساختمان دارد . علاوه بر نما به عنوان سنگ دیوا هم به کار برده می شود که به واسطه فراوری های روی سنگ سطح نفوذ ناپذیر و براق پدیدار میشود.

سنگ مرمریت در نما

از جمله سنگ های شناخته شده است که بیشتر برای نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد ، سنگفرش، کف و پله مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به تراورتن چگالتر و دارای منافذ کمتری خواهد داشت . فراوری این سنگ برای کاربرد در داخل و خارج ساختمان متفاوت است. در حالت کلی استفاده از مرمریت با ساب براق، برای نمای بیرون استاندارد نیست و جهت بکارگیری آن در نما باید به نوع مرمریت، ساب، ضخامت و دیگر ویژگی های این سنگ توجه ویژه ای داشت.

ماسه سنگ در نما

سنگ های رسوبی با ضخامت و مقاومت بالا با سطحی زبر و خشن که از دیرباز به عنوان نما و کفپوش مورد استفاده قرار میگرفته است. این سنگ، امروزه در نمای ساختمان های شهری تقریبا جایگاهی ندارد.