صادرات سنگ ساختمانی

سنگ صادراتي

سنگ صادراتي

با توجه به اینکه در صادرات سنگ , ایران از نظر تنوع رنگ، طرح و نوع سنگ صادراتي ، کشور ایران جزو برترین کشورهای تولید کننده سنگ در دنیا میباشد و همچنین سنگ های ایرانی دارای کیفیت بسیار بالایی میباشند و زبانزد اکثر وارد کنندگان در کشورهای دیگر میباشد.

 

نظر به اینکه صنعت سنگ جزو صنایع پرسود محسوب میشود و همچنین بدلیل ارز آوری غیر نفتی این صنعت، خوشبختانه سرمایه گذاری های بسیار خوبی در سالهای اخیر در صنایع سنگ انجام پذیرفته است و تکنولوژی های نوین استخراج، برش، و فرآوری وارد کشور شده است به طوری که امکان رقابت با کشورهای تولید کننده برتر سنگ مانند ایتالیا، اوکراین، چین و ترکیه را فراهم نموده است.

از آنجایی که ایران از نظر معادن سنگ جزء ۸ کشور اول جهان میباشد و بازار داخلی پاسخگوی مازاد تولید نمیباشد به همین دلیل بازرگانان و حتی خود تولید کنندگان به دنبال صادرات این محصول هستند ولی متاسفانه بعضی از تولید کنندگان اقدام به صادرات سنگ بصورت خام نموده و سنگ را بصورت کوپ صادر مینمایند.

 

این امر باعث میشود هیچ گونه ارزش افزوده ای نصیب کشور نشود و خام فروشی محصوب میشود و بعضا مشاهده شده است که کشورهایی مانند چین و ترکیه بعد از واردات سنگ خام از ایران اقدام به برش و فرآوری سنگ وارد شده نموده و پس از فرآوری دوباره همان سنگ را به کشورمان صادر نموده اند.

 

سنگ صادرتي

صادرات سنگ ساختمانی

وارد کنندگان سنگ ایران عموما کشورهایی مانند چین، ترکیه، روسیه، جمهوری آذربایجان، عراق، هلند، استرالیا، ازبکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند.

دولت در سالهای اخیر تصمیماتی جهت جلوگیری از صاردات خام سنگ گرفته است بطوری که برای صادرات خام سنگ عوارض گمرکی وضع نموده است ولی در عوض جهت صادرات سنگ های فرآوری شده مشوق های صادراتی در نظر گرفته است که این عمل کمک فراوانی به ایجاد ارزش افزوده خواهد نمود.

 

رشد صادرات سنگ

آمار و ارقام گمرک ایران نشان می دهد که حجم سنگ صادراتي تزئینی و نما در سال ۹۱ دارای ارزش مالی ۱۷۶ میلیون دلاری بوده که در مقایسه با سال پیش از خود نزدیک به ۱۱ درصد افزایش را تجربه کرده است. صادرات سنگ ساختمانی

در همین راستا در سال گذشته صنعت سنگ توانست به رشد ۲۵٫۴۵ درصدی نسبت به سال قبل خود دست یابد و میزان صادرات خود را به حجمی برابر با ارزش مالی ۳۴۱ میلیون دلاری برساند.

با توجه به داده های آماری سال ۹۵ متوجه می شویم که با ۲۷۴ میلیون دلار صادرات، در این سال هم صنعت سنگ رشد ۴۶٫۵۲ درصدی را نسبت به سال ۹۴ تجربه کرده بوده است.

با اینکه ایران در بین ۶ کشور شاخص در زمینه تولید سنگ تزئینی و نما قرار دارد ولی در زمینه صادرات سنگ در فهرست ۲۰ کشور نخست قرار گرفته است.با استناد بر بروزترین داده‌های وزارت صنعت و معدن، تعداد معادن فعال کشور در حدود ۳۳۰۰ معدن می باشد که از این تعداد، ۲۰۰۰ معدن در مرحله تجهیز قرار دارند.

همچنین در حدود ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ معدن، تعداد معادن سنگ تزئینی کشور می باشد که از این مجموعه، ۱۲۰۰معدن درحال فعالیت هستند.

 

 

صادرات سنگ ایران به چه کشورهایی است؟ صادرات سنگ ساختمانی

چین در رتبه اول – در سال ۱۳۹۶ صادرات سنگ ایران به کشور چین در حجمی به ارزش ۱۷۰ میلیون دلار بوده است که ۴۹٫۸۵ درصد از کل صادرات سنگ کشور را شامل می شود و از این حیث، چین در نخستین جایگاه از نظر واردات سنگ ایران قرار می گیرد.

در رتبه دوم، عراق با ۷۳ میلیون دلار واردات قرار دارد و ترکیه با ۱۷ میلیون دلار رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. کشورهای هند و ترکمنستان هم با اختصاص ۱۱ میلیون دلار برای هر کدام، دیگر وارد کنندگان اصلی سنگ از ایران می باشند. صادرات سنگ ساختمانی

دیگر کشورها هم مجموعا وارداتی به اندازه ۵۹ میلیون دلار داشته‌اند که چیزی در حدود ۱۸ درصد از مجموع کل صادرات سنگ ایران را شامل می شود.

 

 

ذخایر سنگ ایران به چه میزان است؟

با در نظر گرفتن این که هیچ آماری از میزان ذخایر سنگ‌های تزئینی کشور وجود ندارد یا حداقل منتشر نشده است و همچنین در آن دسته از اطلاعات و آمار غیر رسمی هم که در اختیار است مشخص نیست که اکتشاف ها در چه دوره زمانی اتفاق افتاده است.

بنابراین با استناد به گفته‌های رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران، ذخیره معدنی این بخش چیزی فراتر از ۴ میلیارد تن محاسبه می‌شود که با فرض اینکه مصرف سالانه ۱۰ میلیون تن باشد، ۴۰۰ سال طول میکشد که تمام این ذخایر به مصرف برسد.

داده های صادرات متشکل از سنگ‌های فرآوری شده و کار نشده به اندازه ۴۰۰ میلیون دلار در سال است که این مقدار تمام توانمندی و پتانسیل این بخش را شامل نمی شود و میتوان تولیدات را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

موانع و مشکلات رشد سنگ صادراتي

در ایران چیزی در حدود ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ واحد سنگبری فعالیت دارند که بیش از نیمی از آنها در استان تهران واقع شده‌اند. اما مسائلی مانند فرسودگی و بازدهی پایین ماشین‌آلات و به روز نبودن تجهیزات، دغدغه های جدی ای را برای تولیدکنندگان ایجاد نموده است.

نبود برنامه تسهیلات لازم برای نوسازی تجهیزات فرسوده سنگبری ها باعث راندمان پایین این تولیدی ها و همچنین هدر رفت منابع در کشور شده است که استمرار این شرایط موجب عقب ماندن از سایر رقبا در بازارهای صادراتی شده است. صادرات سنگ ساختمانی

اگر مسائلی مانند تحریم‌های جدیدی که قرار است به صورت یک جانبه از سوی آمریکا اعمال شود، که در ادامه آن مانع از سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در این صنعت می‌شود، را به این شرایط اضافه کنیم، متوجه می شویم که شرایط سختی را برای رشد بیشتر این صنعت در آینده تجربه خواهیم کرد.

 

 

صادرات سنگ های ساختمانی تراورتن و مرمر به بازارهای جهانی

تحلیل وضعیت سنگ های ساختمانی تراورتن و مرمر در بازارهای جهانی

ایران عمده‌ترین ذخایر سنگ‌های تزئینی جهان را در اختیار داشته و در تولید سنگ‌های گرانیت، تراورتن و مرمریت از شهرت بالایی در جهان برخوردار است.مرمریت از پر استفاده ترین سنگ های ساختمانی به شمار می روند.

سنگ تراورتن به خاطر زنگ بدنی های زیبا و همچنین مقاومتی که در فضای بیرون دارد بسیار محبوب و پر استفاده است. سنگ مرمریت نیزبه علت قیمت بسیار مناسب، ساب پذیری بالا و رنگ بندی متنوع برای فضاهای داخلی و در متراژ های بالا یکی از بهترین گزینه ها می باشد.

هم سنگ مرمریت و هم سنگ تراورتن معدن های بسیاری در جای جای ایران دارند. معادن سنگ تراورتن و معادن سنگ مرمریت در تناژهای بالا سنگ استخراج می کنند که هم برای مصارف داخلی هم مصارف خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ های ساختمانی (Building stones) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۶۸۰۲۲۱ شناخته می شود. این کد شامل سنگ های تراورتن و مرمر میباشد.

 1. لازم به ذکر است که همه ی محصولات رابه طور دقیق و جزئی نمی توان بررسی کرد و به همین علت گروهی از کالا ها را که مرتبط به کالای مورد نظر شما است، تحلیل و بررسی میکنیم تا استعداد های بازار محصول منتخب را در مناطق مختلف دنیا بشناسیم.
 2. تمام گزارشات زیر براساس آنچه تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در گمرکات اظهار و ثبت شده، درج شده است.
 3. تلاش بر این است که با مطالعه این گزارشات فضای تجاری محصول مدنظرتان را بهتر بشناسید و با آگاهی بیشتر اسباب نتیجه گیری قوی تر را برای تجارت خود فراهم آورید.

وضعیت بازار جهانی :

آمار سنگ صادراتي

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است. صادرات سنگ ساختمانی

 1.  رقم کل صادرات: ۱,۵۳۴,۵۵۷,۰۰۰ دلار
 2.  میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۴– درصد
 3.  میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۶ درصد
 4.  میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۴,۸۶۰ KM

آمار واردات سنگ های ساختمانی

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است. صادرات سنگ ساختمانی

 1.  رقم کل واردات: ۱,۳۸۸,۹۳۲,۰۰۰ دلار
 2.  میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۳ درصد
 3.  میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۲ درصد
 4. میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۳,۸۶۵ KM

نکات مهم در صادرات سنگ ساختمانی

همانطور که ذکر شد فرآوری سنگ یکی از مهم ترین مراحلی است که پیش از صادرات سنگ می توان انجام داد. برش سنگ و نحوه استخراج سنگ از معادن سنگ نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

همچنین باربری و نحوه بسته بندی سنگ ها نیز بسیار مهم است. زیرا عدم توجه به این مسئله ممکن است در طول حمل و نقل به سنگ آسیب وارد شود. در پالت بندی سنگ باید به نکات زیر توجه شود:

 • فرآوری سنگ با توری و اپوکسی در سنگ های اسلب
 • قرار دادن تعداد مناسب سنگ در هر پالت
 • رعایت مسائل ایمنی اعم از استفاده از چوب در جلو و پشت پالت صادرات سنگ ساختمانی
 • کیفیت پالت و یا خرک های بسته بندی

 

سنگ صادراتي

از آنجا که وزن سنگ های ساختمانی بالا است. هزینه حمل آنها سهم قابل توجهی در هزینه صادرات سنگ ساختمانی دارد و در قیمت نهایی بسیار موثر است. از این رو می توان بازارهای صادراتی نزدیک تری را برای این کار انتخاب نمود تا هزینه های حمل به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

محصولات تولید شده در ایران از نظر کیفیت قابل رقابت با تولید کنندگان ایتالیایی می باشد از این نظر می توان به موفقیت در صادرات سنگ ساختمانی امیدوار بود. صادرات سنگ ساختمانی  به کشورهای عربی می تواند یک گزینه مناسب و یک شروع برای صادرات سنگ باشد.

همچنین کشورهایی مثل عراق نیز با توجه به ساخت و سازهایی که در این کشورها انجام می شود نیاز به سنگ ساختمانی و سنگ کف ساختمان دارند و می توان به آنها به عنوان بازاری برای صادرات سنگ ساختمانی نگاه کرد.

صادرات سنگ تراورتن صادرات سنگ ساختمانی

سنگ تراورتن از مهم ترين سنگ ها برای صادرات در ايران می باشد . ايران از مهم ترين مراجع سنگ تراورتن در دنيا می باشد که صادرات سنگ تراورتن به دليل داشتن رنگ های بسيار زيبا و متنوع در دنيا طرفداران بسیاری جذب نموده است.

صادرات سنگ تراورتن سهم زیادی را در ايران به خود اختصاص داده است . صادرات سنگ تراورتن به صورت خام يا فرآوری شده مي باشد. سنگ وينستون تولید کننده انواع سنگ می باشد که در صادرات سنگ تراورتن تخصص دارد .

صادرات سنگ گرانيت

صادرات انواع سنگ گرانیت ساختمانی از دیر باز یکی از موارد پر رونق در صنعت صادرات کشور بوده است سنگ معادن ایران هم به صورت خام هم به صورت فراوری شده طرفداران زیادی در خارج از کشور دارد .

سنگ گرانیت از سنگهای پرمصرف در زمینه صادرات است دلیل تمایل به صادرات سنگ گرانيت مقاومت بسیار بالای این سنگ در کنار قیمت بسیار پایین ان سنگ است .

سنگ گرانیت نهبندان سنگ گرانیت نطنز سنگ گرانیت مروارید سنگ گرانیت زاهدان سنگ گرانیت خرم دره سنگ گرانیت قرمز یزد از دسته های گرانیت ایران به حساب می ایند که صادرات سنگ گرانيت را شامل میشوند.

پروژه های محوطه سازی بزرگ در عراق و دیگر کشورها می تواند  صادرات سنگ گرانيت را افزايش دهد .سنگ گرانیت در سرما و در تمام شرایط اب و هوایی مناسب است و تردد بر روی ان از کیفیت ان نمی کاهد.

سنگ وين استون تمام مراحل  صادارت سنگ تراورتن را به طور کامل انجام داده و مرسوله را به مقصد معین شده ارسال می نماید.

سنگ مرمريت صادراتی

سنگ مرمريت صادراتی با تنوع رنگ و طرح فراوان یکی از مهم ترين اقداماتی است که میتواند به عنوان صادرات غير نفتی به آن توجه شود . سنگ مرمريت معدن های بسیاری در جای جای ايران دارند .

به همين دلیل ايران ميتواند بهترين صادر کننده سنگ مرمريت شناخته شود.سنگ مرمريت صادراتی بايد با درجه بالایی از کيفيت فرآوری شود تا استاندارد های بين المللی را پيدا کنند .

پرفروش ترین سنگ های ساختمانی

تاکنون صنعت سنگ ایران سنگهای صادراتی (مثل :مرمر -تراورتن کارنشده -سنگهای تراش و ساختمان – گرانیت ((خارا)) ) خود را به بیش از ۶۰ کشور جهان از جمله بلاروس- مقدونیه – پاناما – چین – آلمان – اتریش و …. فرستاده است.

 

 

 سنگ های تراوتن ، مرمریت ، مرمر و چینی از مهمترین سنگ های صادراتی ایران هستند.  بیشترین سنگ هایی که از ایران صادرات میگردد :
سنگ مرمریت دهبید ، سنگ مرمریت لاشتر ، سنگ مرمریت مشکی نجف آباد ، مرمریت هرسین ، مرمریت کاشمر ، مرمریت خوی ، تراورتن عباس آباد ، تراورتن آتشکوه ، تراورتن دره بخاری ، تراورتن حاجی آباد ، تراورتن قرمز آذرشهر ، انواع سنگ های مرمر ، سنگ چینی نیریز ، سنگ چینی ازنا ، سنگ چینی الیگودرز ، سنگ چینی لایبید ، سنگ چینی سیرجان و … اشاره کرد.

سنگ ساختمانی | بازار سنگ

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید