مقالات

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ ساختمانی تراورتن یکی از زیباترین سنگ‌های ساختمانی و مورد علاقه طراحان و معماران بی‌شماری است. سنگ آهک به مرور زمان تحت فشار و دمای بیش از حد پوسته زمین قرار می‌گیرد.

این سنگ را از دل رسوبات چشمه‌های آب گرم و البته غارهای سنگ آهک بیرون می‌کشند. منبع اصلی تراورتن از رسوبات چشمه‌های آب گرم است. با این وجود برخی غارهای آهکی نیز سرشار از این سنگ زینتی و زیبا هستند.

سنگ تراورتن عباس آباد

تراورتن عباس آباد به علت کیفیت و رنگ بندی که در بافت دارد در بین سنگ های ساختمانی تراورتن از جایگاه و محبوبیت خاصی برخوردار است. انتخاب سنگ مناسب در نما و یا دکوراسیون ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است و تراورتن عباس آباد از نظر بافت توانسته است تا در بازار جایگاه خوبی از نظر محبوبت داشته باشد.

این رنگ‌ها در اثر وجود آهن و مواد آلی در پوسته زمین به وجود می‌آیند. امروزه در بخش‌های مختلفی از منزل همچون دیوار، کف ساختمان و بخش‌هایی از حمام و آشپزخانه از تراورتن استفاده می‌شود.

کاربردهای سنگ ساختمانی تراورتن

با استفاده از سنگ تراورتن در راه‌پله، یک منزل با طراحی ساده به یک بنای مجلل تبدیل می‌شود. از طرفی نمای خارجی، پیشخوان (مثل اپن آشپزخانه)، کف و دیوار را نیز می‌توان با این سنگ ارزنده مزین نمود. به دلیل استحکام بالای تراورتن و البته رنگ‌بندی‌های متنوع، می‌توان راه پله را با الگوهای بی‌شماری طراحی کرد.

انواع سنگ تراورتن

 • سنگ تراورتن عباس آباد
 • سنگ تراورتن طرق
 • سنگ تراورتن ابرکوه
 • سنگ تراورتن رویال
 • سنگ تراورتن آتشکوه
 • سنگ تراورتن تکاب
 • سنگ تراورتن یزد
 • سنگ تراورتن حاجی آباد
 • سنگ تراورتن آذرشهر
 • سنگ تراورتن دره بخاری
 • سنگ تراورتن کرم ابیانه

یکی از سنگ های آهکی دیگر که از دسته سنگ های ساختمانی به شمار می آید سنگ تراورتن نام دارد ، تراورتن که به زبان فرانسوی TRAVERTINE نام دارد , به جا مانده از از رسوبات دریاها، رود خانه ها ، چشمه ها آب گرم و یا رسوبات آب های معدنی غارها میباشد.

میزان مقاومت سنگ ساختمانی تراورتن

وزن مخصوص این سنگ ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب میباشد. این سنگ دارای خلل و فرج است و از لحاظ سختی نسبت به مرمریت ها نرم تر میباشد.

سنگ تراورتن در برابر تغیرات آب و هوایی و باران و برف مقاوم میباشد و از لحاظ رنگ بندی متنوع نیز هست ، سنگ های تراورتن در طبیعت به رنگ های سفید ، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی خود نمایی میکنند و برای استفاده از سنگ تراورتن هیچ محدوده فضایی تعریف نشده است تراورتن ها میتوانند هم در فضاهای بیرونی ساختمان ها و هم فضاهای داخلی قابل استفاده باشند.

رگه بندی سنگ های تراورتن به گونه ای است که آن ها را میتوان در نوع موج دار و بی موج برش و فرآوری کرد. در طی سال های گزشته استفاده از سنگ ساختمانی تراورتن برای نمای بیرونی ساختمان ها بسیار رایج بوده است.

سنگ های تراورتن در اروپا و امریکا در کف برخی از فضاها نیز مورد استفاده قرار میگیرد و این سنگ به دلیل اینکه ساختار نرمی دارد ، برای افرادی که به دنبال سنگ های ساختمانی با ضخامت ۱ سانتیمتر و یا ۱.۵ هستند مناسب میباشد.

سنگ تراورتن عباس آباد از معدن

بلوک های روشن تراورتن که از معادن استخراج میشود دارای سرت های مختلف رنگی است و به همین دلیل بد از برش آن ها را به دسته های رنگی متنوع ای دسته بندی میکنند.

آنچه مرتبط یا قیمت سنگ تراورتن در بازار سنگ ساختمانی ایران است مهمترین پارامتر آن است که هر چه قدر رنگ سنگ به رنگ های روشن نزدیک تر باشد قیمت آن سنگ نیز گران تر خواهد شد ، از مهمترین معادن سنگ تراورتن در ایران میتوان ، تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری ، تراورتن آذرشهر ، تراورتن سیلور کاشان، تراورتن شکلاتی آقا محمدی و تراورتن ابیانه نام برد.

از صادراتی ترین سنگ های تراورتن ایران ، تراورتن سیلور ، تراورتن قرمز آذر شهر ، تراورتن لیمویی ، تراورتن دره بخاری را میتوان نام برد.