خرید سنگ مرمریت

سنگ مرمریت چیست و چگونه تشکیل می شود ؟

سنگ مرمریت یک سنگ دگرگونی است که در اثر دگرگونی ترکیبی از سنگ ها تحت فشار و دماهای شدید ایجاد می شود.‌( خرید سنگ مرمریت 👇) این سنگ ها شامل کلسیت، سنگ آهک، دولومیت و سرپانتین است. ترکیب اصلی سنگ مرمر کربنات کلسیم و حاوی اکسید اسیدی است. سنگ مرمر صدها سال طول می کشد تا تشکیل شود و در میان قدیمی ترین بخش های پوسته زمین یافت می شود.

از نظر سنگ شناسی، سنگ مرمرها به جای لایه نازک، حجیم هستند و از موزاییکی از دانه های کلسیت تشکیل شده اند که به ندرت اثری از شکل کریستالی را در زیر میکروسکوپ نشان می دهند. آنها توسط شکاف های کوچکی که با شکاف لوزی ودرال (صفحه های شکستی که برای ایجاد اشکال لوزی شکل قطع می شوند) کلسیت مطابقت دارند، عبور می کنند. در سنگ‌های با تغییر شکل شدیدتر، دانه‌ها نوارهایی را نشان می‌دهند و ممکن است در جهت خاصی کشیده شوند یا حتی خرد شوند.

برای خرید سنگ مرمریت و انواع سنگ های ساختمانی و آشنایی با انواع آن ها از سایت بازاراستون دیدن نمایید.

خرید سنگ مرمریت

مرمرها اغلب با سنگ‌های دگرگونی مانند شیست‌های میکا، فیلیت‌ها، گنیس‌ها و گرانولیت‌ها در هم قرار گرفته‌اند و در لایه‌های قدیمی‌تر پوسته زمین که عمیقاً در مناطق چین خوردگی شدید و نفوذ آذرین مدفون شده‌اند، رایج‌تر هستند. تغییر سنگ‌های آهکی غنی از فسیل به مرمرهای واقعی در چنین مناطق دگرگونی یک پدیده رایج است. گاهی اوقات، مانند کارارا، ایتالیا، و در برگن، نروژ، تبلور مجدد سنگ ساختارهای آلی را به طور کامل محو نکرده است.(خرید سنگ مرمریت)

بیشتر مرمرهای سفید و خاکستری آلاباما، جورجیا و غرب نیوانگلند، و آن از یول، کلرادو، سنگ‌های تبلور مجدد هستند، مانند چندین مرمر مجسمه یونانی و ایتالیایی معروف از دوران باستان که هنوز استخراج می‌شوند. اینها شامل سنگ مرمر پریان، مرمر پنتلیک آتیکا است که فیدیاس، پراکسیتلس و دیگر مجسمه‌سازان یونانی کارهای اصلی خود را در آن اجرا می‌کردند، و سنگ مرمر سفید برفی کارارا که توسط میکل آنژ و آنتونیو کانوا استفاده می‌شد و مورد علاقه مجسمه‌سازان مدرن است. نمای بیرونی گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی از سنگ مرمر تنسی است و یادبود لینکلن شامل سنگ مرمرهایی از یول، کلرادو، آلاباما (شفافیت سقف) و جورجیا (مجسمه لینکلن) است.

مشخصات دیگر سنگ مرمریت:

حتی خالص ترین مرمرهای دگرگونی، مانند آن از کارارا، حاوی برخی مواد معدنی کمکی است که در بسیاری از موارد، بخش قابل توجهی از جرم را تشکیل می دهند. رایج ترین آنها کوارتز در دانه های گرد کوچک، فلس های میکای بی رنگ یا زرد کم رنگ (مسکوویت و فلوگوپیت)، تکه های درخشان تیره گرافیت، اکسیدهای آهن و بلورهای کوچک پیریت هستند.

بسیاری از مرمرها حاوی مواد معدنی دیگری هستند که معمولاً سیلیکات آهک یا منیزیا هستند. دیوپساید بسیار متداول است و ممکن است سفید یا سبز کم رنگ باشد. ترمولیت تیغه سفید و اکتینولیت سبز کم رنگ نیز وجود دارد.

فلدسپات موجود ممکن است یک نوع پتاسیم باشد اما بیشتر پلاژیوکلاز (غنی از سدیم تا غنی از کلسیم) مانند آلبیت، لابرادوریت یا آنورتیت است. اسکاپولیت، انواع مختلف گارنت، وزوویانیت، اسپینل، فورستریت، پریکلاز، بروسیت، تالک، زوئیزیت، ولاستونیت، کلریت، تورمالین، اپیدوت، کندرودیت، بیوتیت، تیتانیت و آپاتیت همگی کانی های جانبی ممکن هستند. پیروتیت، اسفالریت و کالکوپیریت نیز ممکن است در مقادیر کم وجود داشته باشند.(خرید سنگ مرمریت)

خرید سنگ مرمریت

این کانی ها نشان دهنده ناخالصی های موجود در سنگ آهک اصلی هستند که در طی دگرگونی واکنش نشان داده و ترکیبات جدیدی را تشکیل می دهند. آلومینا ترکیبی از خاک رس را نشان می دهد. سیلیکات ها سیلیس خود را از کوارتز و خاک رس می گیرند. آهن از لیمونیت، هماتیت یا پیریت در سنگ رسوبی اولیه به دست آمد. در برخی موارد بستر اصلی رسوبات آهکی را می توان با نوارهای معدنی در سنگ مرمر تشخیص داد. کانی های سیلیکات، در صورت وجود به مقدار قابل توجهی، ممکن است سنگ مرمر را رنگ کنند. به عنوان مثال، سبز در مورد پیروکسن ها و آمفیبول های سبز. قهوه ای در گارنت و وزوویانیت؛ و زرد در اپیدوت، کندرودیت و تیتانیت. رنگ‌های سیاه و خاکستری ناشی از وجود فلس‌های ریز گرافیت است.

نوارهای سنگ کالک سیلیکات ممکن است با نوارهای سنگ مرمر متناوب شوند یا گره‌ها و تکه‌هایی را تشکیل دهند که گاهی جلوه‌های تزئینی جالبی را ایجاد می‌کنند، اما به‌دلیل تفاوت زیاد در سختی بین سیلیکات‌ها و کانی‌های کربناته، تکمیل این سنگ‌ها به‌ویژه دشوار است.

سنگ مرمریت کجا به کار می رود؟

سنگ مرمر عمدتاً برای ساختمان‌ها و بناهای تاریخی، دکوراسیون داخلی، مجسمه‌سازی، روی میز و وسایل جدید استفاده می‌شود. رنگ و ظاهر مهمترین ویژگی آنهاست.(خرید سنگ مرمریت)

مقاومت در برابر سایش که تابعی از پیوستگی بین دانه ها و همچنین سختی مواد معدنی تشکیل دهنده است، برای آج کف و پله مهم است. توانایی انتقال نور برای سنگ مرمر مجسمه ای مهم است که درخشش خود را از نفوذ نور از حدود ۱۲٫۷ تا ۳۸ میلی متر (۰٫۵ تا ۱٫۵ اینچ) از جایی که در سطوح کریستال های عمیق تر منعکس می شود، به دست می آورد.

سنگ مرمرهای رنگی، سنگ مرمر اونیکس و عتیقه ی سبز عمدتاً برای دکوراسیون داخلی و نوآوری ها استفاده می شود. سنگ مرمر مجسمه، با ارزش ترین نوع، باید سفید خالص و اندازه دانه یکنواخت باشد. برای استقامت در استفاده بیرونی، سنگ مرمر باید یکنواخت و بدون متخلخل باشد تا از ورود آب که ممکن است سنگ را تغییر رنگ دهد یا در اثر یخ زدن باعث متلاشی شدن آن شود، جلوگیری کند. همچنین باید عاری از ناخالصی هایی مانند پیریت باشد که ممکن است منجر به لکه شدن یا هوازدگی شود.

سنگ مرمرهای کلسیتی که در معرض رطوبت اتمسفر قرار می گیرند و توسط دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و سایر گازهای موجود در آن اسید ساخته می شوند، سطح نسبتاً صافی را در طول هوازدگی حفظ می کنند. اما سنگ آهک دولومیت ممکن است با سطحی نامنظم و شنی که بلورهای دولومیت از آن خودنمایی می کند، هوا شود.

خرید سنگ مرمریت

کانی اصلی سنگ مرمر، کلسیت است و تغییر سختی، عبور نور و سایر خواص این کانی در جهات مختلف، پیامدهای عملی بسیاری در تهیه برخی از مرمرها دارد. بلورهای کلسیت دارای انکسار مضاعف هستند – آنها نور را در دو جهت و نور بیشتری را در یک جهت منتقل می کنند. دال های آماده شده برای استفاده هایی که در آنها شفافیت قابل توجه است، به موازات آن جهت بریده می شوند. خم شدن دال های مرمر به انبساط حرارتی جهت دار بلورهای کلسیت در هنگام گرم شدن نسبت داده شده است.

معادن استخراج سنگ مرمریت:

استفاده از مواد منفجره در استخراج سنگ مرمر به دلیل خطر شکستن سنگ محدود است. در عوض، دستگاه‌های کانال‌کشی که از میله‌های فولادی لبه‌دار اسکنه‌ای استفاده می‌کنند، برش‌هایی به عرض ۵ سانتی‌متر (۲ اینچ) و عمق چند متری ایجاد می‌کنند. در صورت امکان، از درزهای طبیعی موجود در سنگ استفاده می شود و برش ها در جهت آسان ترین شکافتن انجام می شود که نتیجه ازدیاد طول موازی کانی های پلاتی یا فیبری است.(خرید سنگ مرمریت)

بلوک‌های مرمری که توسط اتصالات و بریدگی‌ها مشخص شده‌اند، توسط گوه‌هایی به داخل سوراخ‌های مته جدا می‌شوند. اره‌کاری آسیاب در دال‌ها با مجموعه‌ای از تیغه‌های آهنی موازی انجام می‌شود که به جلو و عقب حرکت می‌کنند و توسط ماسه و آب تغذیه می‌شوند. سنگ مرمر ممکن است با ماشین های تراش و چرخ های کربوراندوم تراشیده شود و سپس با درجه های ساینده به طور فزاینده ای ظریف تر پرداخت شود.

حتی با دقیق ترین روش های استخراج و ساخت، حداقل نیمی از کل تولید سنگ مرمر زباله است. برخی از این مواد برای کفپوش های ترازو و دیوارهای گچ بری به صورت تراشه ساخته می شوند. در مناطق مختلف از آن برای اکثر مصارف عمده استفاده می شود که برای آن سنگ آهک با کلسیم بالا مناسب است.

برای خرید انواع سنگ های ساختمانی و آشنایی کامل با آنها از سایت بازاراستون دیدن نمایید.